سنگ کف

سنگ کف – زیباترین و بهترین سنگ کف ساختمان

سنگ کف چیست و چه انواعی دارد؟

کف ساختمان مانند دیوارهای آن نیازمند سنگ کاری می باشد. چرا که بنا، بدون سنگ ناقص است و یک چیزی کم دارد. لذا متریال مختلفی وجود دارند که ما میتوانیم به منظور زیبا سازی و بهینه کردن کف ساختمان از آنها استفاده نماییم. در این مقاله از سنگ کف و انواع آن و کاربردهای آن بیشتر خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

از آیتم های مختلفی می توان برای پوشاندن کف ساختمان استفاده کرد، پارکت، سرامیک، چوب، سنگ و… از جمله متریالی هستند که در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال می توان گفت که با اختلاف یکی از پرطرفدار ترین متریال برای استفاده در کف، سنگ ها هستند. سنگ کف با انواع مختلفی که دارد میتواند به عنوان پوشش برای خانه و ساختمان مورد استعمال واقع گردد. در ادامه این مقاله از انواع سنگ کف بیشتر خواهیم گفت و کاربرد آنها را ذکر خواهیم کرد.

از سنگ کف در چه مکان هایی استفاده می شود؟

از سنگ کف در چه مکان هایی استفاده می شود؟

زمانی که صحبت از کف ساختمان می شود این مهم است که بدانیم منظور از کف ساختمان، کف چه نوع بنایی است. آیا کف محیط مسکونی مورد نظر است یا کف محیط صنعتی یا غیره.

سنگ کف منزل:

قطعا هر کسی دوست دارد محیط منزلش زیبا و دلنشین باشد. از اینرو انتخاب یک متریال خوب و کاربردی برای کف منزل لازم است. این متریال بایستی هم زیبا باشد و هم از کیفیت قابل قبولی برخوردار باشد.

سنگ های مرمریت، تراورتن، گرانیت، مرمر و… برای استفاده در کف ساختمان مناسب هستند.

سنگ کف محیط صنعتی:

زمانی که از محیط کار صحبت می کنیم. بایستی ابتدا کیفیت و استحکام را مورد ملاحظه قرار دهیم. چرا که در محیط صنعتی به دلیل فعالیتی که انجام می گیرد احتمال وقوع هر حادثه ای وجود دارد به همین دلیل متریال سنگ باید به قدر کافی از دوام و مقاومت در برابر ضربه و مواد شیمیایی برخوردار باشد. همچنین مقاومت  در برابر آتش سوزی فاکتور مهم دیگری است که لحاظ کردن آن در حین انتخاب و خرید سنگ لازم به نظر می رسد.

سنگ های مورد استفاده در محیط های صنعتی معمولا در ضخامت بالایی برش داده می شوند. لازم به ذکر است که سنگ استون و موزاییک از جمله بهترین متریال برای استفاده در محیط صنعتی می باشند.

سنگ کف حیاط:

حیاط به عنوان ورودی ساختمان نقش بسیار مهمی را در معرفی بنای مورد نظر خواهد داشت. پس در وهله ی اول در انتخاب سنگ کف بایستی دقت لازم صورت بگیرد.

درباره کف حیاط بایستی فاکتورهای متعددی را لحاظ کرد. به عنوان مثال عدم جذب رطوبت، لغزنده نبودن، استحکام فوق العاده و… از جمله فاکتورهایی هستند که در حین خرید سنگ کف حیاط بایستی درباره ی آنها به خوبی فکر شود. به عنوان مثال موزاییک جزو سنگ هایی است که از آن میتوان برای کف حیاط استفاده نمود. همچنین سنگ تیشه ای و سنگ لاشه از جمله متریالی هستند که برای استفاده در کف حیاط مناسب می باشند.

سنگ کف پارکینگ:

پارکینگ کاربری خاصی دارد. قطعا اجسام سنگینی قرار است در محیط پارکینگ قرار بگیرند. از اینرو مهم است که برای محوطه پارکینگ از چه نوع متریالی استفاده کنیم. موزاییک، سنگ تیشه و… از جمله آیتم هایی هستند که می توانند در کف پارکینگ مورد استفاده قرار بگیرند.

سنگ کف خوب چه سنگی است؟

سنگ کف خوب چه سنگی است؟

یک سنگ خوب از چه ویژگی هایی برخوردار می باشد؟

در سطور قبل دیدیم که سنگ چه کاربردهایی دارد و در چه مکان هایی از آن استفاده می شود. در ادامه به ویژگی هایی اشاره خواهیم کرد که تمامی سنگ ها از جمله سنگ کف باید از آن برخوردار باشند.

مقاومت در برابر ضربه: سنگ متریالی است که بر روی همه چیز قرار می گیرد. به عنوان مثال سنگ کف تبدیل به عضوی از کف می شود که همیشه در معرض دید است. پس چنانچه اتفاقی رخ دهد، عضو بالایی زودتر در معرض خطر قرار خواهد گرفت. از اینرو مهم است که چه متریالی به عنوان سنگ کف مورد استفاده قرار گرفته و چه مقدار از مقاومت و استحکام برخوردار باشد.

استحکام در برابر سایش: اگر محیطی پر رفت و آمد باشد قطعا اصطکاک و سایش در آن بیشتر خواهد بود. ناگفته پیداست که در محیط های شلوغ و پر رفت و آمد بهتر است از سنگی استفاده شود که در برابر سایش و فرسایش مقاومت بیشتری را از خود نشان دهد.

عدم جذب رطوبت: چنانچه از سنگ در محیط های سرباز یا مرطوب استفاده می کنیم بایستی حواسمان به این موضوع باشد که جذب آب عامل اصلی تخریب سنگ است. پس در محیط های سرباز و مرطوب مانند حمام یا سرویس بهداشتی، باید از سنگ هایی با تخلخل و فرج کمتر استفاده نمود.

مقاومت در برابر مواد شیمیایی: رعایت این موضوع برای سنگ کف محیط صنعتی الزامی است. در چنین محیطی باید از متریالی استفاده نمود که در برابر مواد شیمیایی بیشترین مقاومت را داشته باشد.

عیوب استفاده از سنگ کف

استفاده از سنگ کف تنها شامل مزیت های متعدد نمی باشد و قطعا عیوبی را به همراه دارد. به عنوان مثال لغزندگی، جذب سرما و گرما در فصل هایی که هوا سرد و گرم است، سنگینی و افزودن به وزن ساختمان و… از جمله معایب استفاده از سنگ کف به حساب می آیند.

استفاده از سنگ به عنوان کفپوش مزایای فوق العاده ای را دارد که در این میان می توان به مواردی از جمله: افزایش طول عمر، استحکام و مقاومت، جلوه بصری زیبا، شست و شو پذیری و قابلیت تناسب با دکوراسیون و… اشاره نمود. در این مقاله از سنگ کف و انواع آن گفتیم. همچنین اشاره کردیم که این مهم از چه مزایایی برخوردار می باشد. امید است که این نوشته برای شما جالب و کاربردی بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا