سنگ نما

نمای رومی – زیباترین نماهای رومی در جهان

نمای رومی، نمایی جذاب و دلربا

کافی است کمی در سطح شهر تردد کنید. خانه هایی با نمای رومی را به وفور مشاهده خواهید کرد. خانه هایی با المان هایی چون کتیبه، هلال، مجسمه های ریز و درشت، ستون، و… این نما نمای کلاسیک است. برای ساخت آن از معماری غربی الگو برداری شده است. اگر میخواهید با نمای کلاسیک یا رومی بیشتر آشنا شوید در ادامه مقاله همراه ما باشید.

نمای سنگ سفید، شبیه به چیزی که ما در فیلم های کلاسیک می بینیم، الهام گرفته شده از سبک معماری دوران امپراتوری روم. نام این آیتم نمای رومی است. در واقع نمای رومی یک نوع رونوشت از اجزا، تناسبات و مناسبات نماهای دوران کلاسیک روم میباشد.

این سبک نماکاری، به دلیل شکل و ظاهرش، حسی از زیبایی، شیک بودن یا اصطلاحا لوکس بودن را به بیننده القا میکند. قطعا شما نیز به محض مشاهده ی نماهای رومی، چنین احساسی در درونتان بیدار شده است. چیزی که در این سبک عیان است، تناسبات دقیقی است که بدون هیچ گونه عیب و نقصی اجرا گشته اند. همچنین جزئیات ریز در این سبک نماکاری باعث گشته تا به هیچ عنوان نتوان ایرادی از این سبک معماری گرفت. لذا نمای رومی میتواند نمای مورد علاقه ی هر کسی باشد.

معمولا در این نما از سنگ سفید استفاده میشود و گاهی این نما را با نور پردازی در سطح وسیع عجین میکنند. با وجود چنین شرایطی توجه هر بیننده ای به طرف این نما جلب میشود، چون نمای رومی مانند یک الماس در محیط می درخشد.

نمای رومی، چهره ای زیبا برای ساختمان

نمای رومی، چهره ای زیبا برای ساختمان

به محض دیدن یک بنا چه چیزی توجه ما را به سمت خودش جلب می نماید؟

تقریبا همه گی به این موضوع واقف هستیم، آنچه که در تماس اول با یک بنا توجه را به خود جلب کرده و حتی ممکن است هوش از سر ببرد نمای یک بنا است؛ نما چهره ی بنا است. شما زمانی که به یک فرد نگاه میکنید نیز ابتدا چهره ی او را مورد توجه قرار می دهید. از اینرو نما به عنوان چهره ی ساختمان حتی میتواند از سِر درون بنا نیز خبر دهد. بدین طریق نمای ساختمان یا بهتر است بگوییم که نمای هر ساختمانی نقشی تعیین کننده در ارائه ی شرح حال و همچنین جذابیت بنا خواهد داشت.

درباره نمای رومی نیز همین نکته صادق می باشد. از اینرو این نما به عنوان یک نمای جذاب و منحصر به فرد، چهره ی زیبایی به ساختمان خواهد بخشید.

هزینه ساخت نمای رومی

در این زمینه هزینه ی مشخصی مد نظر نیست اما بطور کلی هر چه برای نمای ساختمان بیشتر زمان گذاشته شود یا هر چه بیشتر برای آن هزینه گردد در نهایت سود این عمل به خود بنا بازخواهد گشت. بدین طریق در صنعت ساخت و ساز، نمای ساختمان از اهمیتی غیر قابل وصف برخوردار است و بایستی به کیفیت آن توجه کرد.

چنانچه نمای مورد نظر شما رومی است، لازم است تا با انتخاب بهترین متریال و همچنین دعوت از بهترین معماران بر سر پروژه، کیفیت قابل قبولی را به بنا ببخشید.

تاریخچه نمای رومی و آیتم های مورد استفاده در آن

 این نوع نماکاری در دوران قدیم در اقلیم تحت حکومت یونان و روم رایج بوده و امروزه به تمام نماهایی که شاکله ای از آن یا شباهتی به آن داشته باشند نمای رومی گفته میشود.

در این نوع از نماکاری غالبا و اکثرا از سنگ تراورتن سفید استفاده می گردد. البته می توان از سنگ های گرانیت کرم رنگ و سفید رنگ و سنگ سفید مرمر نیز برای ساخت آن بهره برد. لازم به ذکر است در بناهایی با این نوع نما ما شاهد عناصر زینتی به تعداد فراوان هستیم از کار گذاشتن فرشتگان بالدار گرفته تا لوستر های بسیار بزرگ و زینتی و آبشارهایی با طرح الهه ی آب، این عناصر همان جزییاتی هستند که هم نمای رومی را زیباتر و خواستنی تر جلوه می دهند و هم باعث می شوند تا این نما جزو نماهای منحصر به فرد در سطح جهانی قلمداد شود.

دلیل علاقه بشر به نمای رومی

دلیل علاقه بشر به نمای رومی

بشر، علاقه مند به نمای رومی

در کل شاید ما انسانها به دلیل استاندارد گرایی و جاه طلبی مان میخواهیم که همیشه همه چیز را در حد استاندارد و زیبا ببینیم و این چیزی است که نمای کلاسیک آن را همچنان به ما می دهد.

رایج ترین متریال برای ساخت نمای رومی

سنگ تراورتن آن هم در رنگ سفید، رایج ترین متریالی است که برای ساخت نمای رومی مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که این نوع از سنگ (تراورتن) در کشور ما یعنی ایران به وفور پیدا می شود و قطع به یقین همین مورد یکی از دلایل محبوبیت و مقبولیت عام این نوع از نما در اینجا می باشد.

ناگفته نماند که سنگ تراورتن سفید از مزایایی چون: استحکام فوق العاده، ساب پذیری عالی، عایق بودن در برابر حرارت و صوت، و زیبایی بهره می برد. همچنین ابزار خوری از بارزترین ویژگی های این آیتم محسوب می شود. لذا این سنگ به قدری با دوام و مقاوم است که در هنگام استفاده کمترین پرتی یا شکستگی را خواهد داشت.

در ادامه به معرفی بعضی از المان های رایج در این سبک معماری می پردازیم:

ستون:

در این سبک از نماکاری از ستون استفاده میشود و این ستون ها معمولا کوتاه بوده و غالبا جز زینت بخشی کاربرد دیگری ندارند.

سرستون:

در نماکاری رومی از سرستون های زیبا و شکیل استفاده می شود که این سرستونها، تداعی گر نقاشی های معروف  دوران باستان می باشند.

هلال ها و نگاره ها:

انواع هلال ها، نقش ها، نگاره ها و کتیبه ها، تقریبا جرو ثابت نماکاری رومی هستند. این آیتم ها نقش زینتی داشته و نماکاری رومی را یک نماکاری جذاب می کنند.

همانگونه که ملاحظه کردید نمای رومی، نمایی زیبا، جذاب و منحصر به فرد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا